Sabır İle İlgili Sözler

Sabır İle İlgili Sözler

Spread the love

Sabretmek demek her şeye boyun bükmek, gerekli gereksiz her şeye rıza göstermek değildir. Sabretmek insan hayatında belki de en değerli erdemlerden biridir. Sabır ile davranan insan iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini, dost ile düşmanı ayırt edebilir. Nasıl ki; öfke ile, kızgınlık ile, acele ile kalkan zararla oturuyorsa, sabır ile hareket eden de her zaman karlı olur. Kısacası denilebilir ki; “Akıllı insan, sabırlı insandır.”


 

Sabır, sevinç anahtarıdır.

 

Sabret zira sabırla güçlük ortadan kalkar.

 

Sabırlı kuş, bütün kuşlardan daha iyi uçar.

 

Edep, edepsizlerin edepsizliğine sabretmektir.

 

Çıkacağım merdivene sabrı merdiven yaparım.

 

Acele şeytan hilesidir, sabır ve tedbir Allah lütfu.

 

Ehil olmayanlara sabretmek, ehil olanları parlatır.

 

Sabır, insanı maksadına en tez ulaştıran kılavuzdur.

 

Sabırlı olun, zira bulutlar ağlamasa, yeşillikler nasıl gülebilir?

 

Allah sana sıkıntı vermekle, tozunu, kirini alır, niye kederlenirsin?

 

Sabret ki her şey hissettiğin gibi olsun. Sabret ki her şey gönlünce olsun.

 

Çalınan her kapı açılsaydı, ümidin, sabrın ve isteğin derecesi anlaşılmazdı.

 

Sabır, ağrıları dindiren acı ot gibidir. Hem can yakar hem de tedavi eder.

 

Maksada sabırla erişilir, aceleyle değil. Sabret ki doğrusunu Allah iyi bilir.

 

Kim sabrederse rızkı gelir ona. Aşırı hırsla çalışma ve çabalama sabırsızlıktır.

 

Her şeyin anahtarı sabırdır. Civcivi, yumurtaları kuluçkaya yatırarak elde edersiniz, kırarak değil!

 

Sabır öyle bir iptir ki; sen kopacak sanırsın, o gittikçe güçlenir. Sen bitecek sanırsın, o gittikçe çoğalır.

 

Sabrı zengin olanın kalbi de büyüktür, o hiç bir zaman aceleci olmaz, coşkunluk ve hırs içinde değildir.

 

Olgun kişilerin kıblesi sabırdır, tahammüldür. Hiddete kapılıp, hiç kimseyi çiğneme ki, seni de kimse çiğnemesin!

 

Ey Can, sana bir daralma gelirse, yararınadır; Kaygılanma. Sürekli yaz mevsimi olsaydı, güneş bahçeyi yakıp kavururdu.

 

Haya ziynettir. Takva’da keremdir. En hayırlı binek de sabırdır. İbtila halinde insanın musibetinin berteraf olmasını Allah’tan beklemek ibadettir.

 

Hoşlanmadığınız bir şey, belki de sizin için hayırlıdır. Bunun dışında yaptığınız yorumlar ve üzülmeler gereksizdir, biçaredir. Unutmayın; Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu almaktır.

 

Acıya sabredersin, adı metanet olur, “insanlara sabredersin adı hoşgörü olur, “dileğe sabredersin adı dua olur, “duygulara sabredersin adı gözyaşı olur, “özleme sabredersin adı hasret olur, “sevgiye sabredersin adı aşk olur.

 

Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır. Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mümine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı bir şey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır.

 

Sen, şüphesiz bir iman’la, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabiliyorsan çalış; şayet buna muktedir olamazsan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabretmekte hayır vardır. Şunu da bil ki, Cenabı Hakkın yardımı sabırla birlikte gelir, kurtuluş da sıkıntıyla gelir. Zorlukta kolaylık vardır, bir zorluk, iki kolaylığa asla üstünlük çalamayacaktır.

 

Sabırlı olun, zira bulutlar ağlamasa, yeşillikler nasıl gülebilir? Aceleci olmayın, maksada sabırla erişilir, acele ile değil. Alelâde otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir. Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek, delice kaynayandan daha lezzetlidir.

 

Üzülme, istediğin bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı için; ya da gerçekten olmaması gerektiği için olmuyordur. Sen darda olduğun vakitlerde, sana bahşedilmiş olanlarla elinden geleni yaparsın, en güzel çareleri düşünürsün uygularsın. Fakat yine bir şeyler olmuyorsa, kendini yerden yere vurman iyi bir durum değildir. Direnmekle, kendi iç huzurunu bozarsın. Sabırla uygula sana verilmiş olanları, o anki imkanlarınla.

 

Üzülme, dert etme Can. Görebiliyorsan, dokunabiliyorsan, nefes alabiliyorsan, yürüyebiliyorsan, ne mutlu sana. Elinde olmayanları söyleme bana, elinde olanlardan bahset Can. Üzülme, geceler hep kimsesiz mi geçecek? Gidenler dönmeyecek mi? Yitirdiğin her ne ise; bir bakarsın yağmurlu bir gecede, veya bir bahar sabahında karşına çıkmış. Bil ki, güzellikler de var bu hayatta, gelgit’lerin olmadığı bir hayat düşünebilir misin? Hüzün olgunlaştırır, kaybetmek sabrı öğretir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?