Dünya Pi Günü Sözleri ve Mesajları

Dünya Pi Günü Sözleri ve Mesajları

Spread the love

Dünya Pi Günü Sözleri ve Mesajları…
Pi Günü, ünlü matematik sabiti π sayısının anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart tarihinin saat 1.59 itibariyle kutlanmaktadır. Pi sayısı virgülden sonra trilyonlarca basamağı olan özel bir sayı. En bilinen kısa hali 3.14 dür. Amerikan tarih formatında ay önce geldiği için 3.14 yani Martın 14. Günü ve saat 01.59 da pi günü kutlamaları başlamaktadır.

Daha önce Pi Günü olarak kutlanan 14 Mart, 26 Kasım 2019’da düzenlenen UNESCO’nun 40’ıncı Genel Konferansı’nda “Dünya Matematik Günü” ilan edilmiştir.

Pi günü veya yeni adıyla Matematik günü ile ile ilgili söz ve mesajlardan bir demet hazırladık.

Dünya Pi Günü Sözleri ve Mesajları

Dünya Pi Günü Kutlu Olsun

 

14 Mart Dünya Matematik Günü kutlu olsun!

 

Bugün Pİ’yi yuvarlak 3 almak yasak. Dünya Pi Günümüz kutlu olsun.

 

Pi’yi keşfetmek, evreni keşfetmek gibidir. David Chudnovsky

 

Aşk pi gibidir – doğal, mantıksız ve çok önemlidir. Lisa Hoffman

 

Sana olan aşkım Pi’nin ondalık basamakları bitene kadar sürecek.  Pi günü kutlu olsun

Dünya Matematik Günü

Bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel sayı günümüz kutlu mutlu olsun.

Matematikte en ünlü sayı Л (pi) dir. Doğadaki tüm sabitlerin şahıdır. Eğer sayı Oscar’ları olsaydı, ödülü her sene Л alırdı.

Tony Crilly

 

 Pi’nin hesaplanması, bir bilgisayar için bir stres testidir. Bilgisayarın işlemcisindeki aktivite seviyesini gösterdiğinden, tıpkı bir dijital kardiyogram gibi çalışır.

Dünya Pi Günü Sözleri ve Mesajları

“Pi sayısı, tamamen rastlantısal olmakla mükemmel bir düzen arasında olmanın inanılmaz bir çekiciliğine sahip.” (Steven Strogatz) Dünya Pi Günü Kutlu Olsun.

“Bir dairenin çevresinin çapına olan oranı, pi sayısı. Bunu çok iyi bilirsin kuşkusuz, ve pi’nin sonunun olmadığını da bilirsin. Evrende, ne kadar akıllı olursa olsun, pi sayısını son rakamına kadar hesaplayacak bir varlık yoktur. Sonsuz bir sayı dizisi yani.” Carl Sagan

 

“Evrendeki her şey, biz de dahil atomlardan oluşuyoruz. Yani bir çekirdek etrafında dönen elektronlardan. Atomlarda gördüğümüz bu dönme hareketi, dünyada, galaksimizde, evrenin diğer her yerinde var. O halde dönmek mutlak bir gerçekliktir ve ben Pi sayısını düşündüğümde hayatımı bu hakikate uygun olarak yaşayabileceğime inanıyorum.”

(Akira Haraguchi- Pi sayısının 100.000 basamaktan fazlasını ezberinden sayabilen kişi-)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?