Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

Spread the love

Kadir Gecesi, İslam dinine göre, Kur’an-ı Kerim’in vahiy yoluyla İslam Peygamberi Hz.Muhammed (s.a.v) e gönderilmeye başlandığı gecedir. 

Ramazan ayının 27.gecesi ittifakla Kadir Gecesi olduğu söylenir. Bu sene Kadir gecesi 27 Nisan Çarşamba gecesi idrak edilecek.

Bizde bu gece ile ilgili şair ve yazarlarımızın sözleri ile Kadir Gecesi kutlama mesajlarından bir demet hazırladık.

Kadir Gecesi Mesajları ve Sözleri

 Mübarek Kadir Gecenizi kutlar, her şeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim. Kandiliniz mübarek olsun. 

 

Gecelerin de bir imamı vardır. Gecelerin imamı, en büyük imam Kur’an’ı Kerim’ı kalbinde taşıyan Kadir Gecesi’dir.             Sezai Karakoç

 

 Bin aydan daha hayırlı olan Leyle-i Kadir geceniz mübarek olsun. Allah bu ulvi geceyi İslam aleminin inşirahına vesile kılsın.

 

Kadir gecesi’nin sabahında, hepimizin günahlardan temizlenmiş, Allah’ın rahmetine mazhar olmuş kullardan olmamız duasıyla hayırlı kandiller.

 

Ey genç! Bütün geceler kadir gecesi değildir ama, her gecenin kadir gecesi olması ihtimali yok değil!  Mevlana Celaleddin-i Rumi

 

Ömrümüzün bir muhasebesini yapabilmek ve hayatımızı ‘helal ve haram’ sınırlarını gözeterek bir istikamet çizebilme ümidiyle, Kadir Gecemiz Mübarek Olsun.

 

Kuranın nazil olduğu bin aydan daha hayırlı bu gecenin size ve ailenize bereket ve huzur getirmesini diliyorum. Geceniz mübarek olsun.

 

Gün vardır, bin yıldan uzun gelir bize, bir yıl vardır bir günden kısa gelir bize. Bire bin yazılan bu gecede dua edelim Rabbimiz’e! Hayırlı kandiller.

 

Kâ’b el-Ahbâr (r.a) buyurur ki: “Ulu Allah beldeler içinde Mekke’yi, aylar içinde Ramazan’ı, günler içinde Cumayı ve geceler içinde Kadir Gecesi’ni üstün kılmıştır.”            İmam Gazali

 

Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.

 

“Kadir gecesi aydınlıktır, ne sıcak ne soğuktur. Bulutsuz, yağmursuz ve rüzgarsızdır. O gecede yıldız kayması da olmaz. Kadir gecesinin gündüzünün belirtisi olarak güneş parıltısız olarak doğar.”         Ahmet Bulut

 

Kur’an gelmeseydi kainat ve varlık her türlü yaradılış, sırrı çözülemez bir tılsım, bir büyü gibi kalırdı. O, yaradılış bilgisinin ders kitabı olarak bir Kadir Gecesi’nde indi. İşte Kadir Gecesi, kainata anlamını getiren gecedir.               Sezai Karakoç

 

 Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

1- Biz o (Kur’ân) ı Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Melekler ve Ruh (Cebrail ) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5- O gece, tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.    (Kadir Suresi Meali)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Resimli Kadir Gecesi Mesajları

Ey gözlerden gizli, fakat gönüllere âşikar, Kadir Gecesi! Zamanın kalbinde en doğru ve şaşmaz bir saat gibi çınlayıp giderken, yurdumun üstüne, vahyin geçmez izini ve yıpranmaz eserini, ölmez sesini bir kere daha işle!
Pas tutmaz güneşi bir daha getir, ey Kadir Gecesi.                                                           Sezai Karakoç

 

Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır . Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı Kadir Gecesinde bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın.

 

Ramazan-ı Şerifte herbir harfin on değil, bin; ve Âyetü’l-Kürsî gibi âyetlerin her bir harfi binler; ve Ramazan-ı Şerifin Cumalarında daha ziyadedir. Ve Leyle-i Kadirde otuz bin hasene sayılır.

Evet, herbir harfi otuz bin bâki meyveler veren Kur’ân-ı Hakîm, öyle bir nuranî şecere-i tûbâ hükmüne geçiyor ki, milyonlarla o bâki meyveleri Ramazan-ı Şerifte mü’minlere kazandırır.

(Risale-i Nur/29.Mektup)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ara
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar yazı