Teravih Sözleri ve Mesajları

Teravih Sözleri ve Mesajları

Spread the love

Teravih Sözleri ve Mesajları…
Bu sene 22 Mart Çarşamba  akşamı ilk teravih namazını kılıp gece sahura kalkarak Ramazana merhaba diyeceğiz. 

Bu yazımızda teravih namazı ile ilgili alıntılardan bir derleme hazırladık.

Teravih Sözleri ve Mesajları

Bugünkü son teravihimizi de Allah kabul etsin….

 

Hayırlı Teravihler Allah kabul etsin

 

Teravih, Arapça tervîha kelimesinin çoğulu olup “rahatlatmak, dinlendirmek” gibi anlamlara gelir.

Komisyon

 

Teravi Namazınız mübarek Ramazanınız bereketli olsun. Günahlarından arınmış bir şekilde bayrama kavuşmak dileğiyle.

 

Ramazan orucu ile ilgili bir namaz (teravih namazı) açıkça sağlıkla ilgilidir ve tıbbi bir amacı vardır. Bu, ancak İslam’da mümkündür.

Aliya İzzetbegoviç

İslam Alemi’ne çatışma ve savaştan uzak, huzur içinde, sağlıklı bir Ramazan diliyorum. Bereket paylaştıkça artar. Hayırlı Teravihler.

 

“Her kim Ramazan ayında, inanarak ve sevâbını sâdece Allâhü Teâlâ’dan bekleyerek terâvîh namazı kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.”

Müslim bin Haccâc (Sahih-i Müslim, Müslim bin Haccâc)

 

Rahmet, Mağfiret ve bereket ayı hayırlı olsun. Allah nefsimizi terbiye ettiğimiz feyz dolu oruçlar tutmayı nasip etsin. Hayırlı Teravihler.

 

Ne kadar güzel bir gün gündüzü cuma akşamı teravih gecesi sahur arkası ramazan şükürler olsun yaradan teravi namazınız mübarek olsun..

 

Osmanlı heyetinin Paris’de bulunduğu sırada Ramazan olur; oruç tutar, teravih namazı kılarlar. Osmanlı heyetinin iftar yemeği yemeleri, cemaatle tesbih çekip namaz kılmaları Parisli kadınların ilgisini çeker; ısrarla izin alır, gelir saatlerce seyrederler

Yirmisekiz Mehmet Çelebi

 

Resûlullah, müslümanların orucun emredilmesiyle ilk kez oruç tuttuğu günlerde yatsı namazından sonra, daha önce yapmadığı bir şekilde cemaate fazladan namaz kıldırdı. Bu Peygamberimiz(sav) tarafından ” Kıyâm-ı Ramazan/Kıyamül-Leyl” şeklinde tanımlanan teravih namazı idi. Bu namazla Resûlullah, oruçla gerçekleşecek arınmanın namazla da desteklemesini arzulamış olmalıdır. Bu nedenle ‘ Allah(c.c) sizlere Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de kıyâm-ı ramazanı sizler için bir sünnet kılmak istiyorum*’ dedi.

* İbn Mâce, İkametu’s-Salât 173; Ahmed,Müsned. I191,195

Celaleddin Vatandaş

Benim aklımda kalan iki enstantane şöyle: Erenköy Zihni Paşa Camii’nde teravih namazı… Cemaat huşu içinde namazını eda ederken, avluda bir ses yankılanıyor, “gool” diye canhıraş koro halinde bir bağırış. Fener, gol atmış. Yandaki kahvede maç seyreden insanlar seviniyor. Ben bu Türkiye’yi seviyorum. Teravihin neşesiyle futbolun neşesini ayrı ayrı, birbirine hiç kızmadan yaşayabilen Türkiye’yi seviyorum.

Kemal Sayar

 

Ömründe iki rekâtlık bayram namazından başka namaz kılmayan biri, günün birinde şehre iner. Her tarafın cıvıl cıvıl kaynadığını, minarelerde kandillerin pırıl pırıl yandığını görünce şaşırır ve bunun sebebini sorar. Kendisine “Teravih namazı kılınıyor” derler. Heveslenir ve oğluna “Sen burada azıcık bekle. Ben iki rekat namaz kılıp geleyim” der. Meğer girdiği camide hıfzı güçlü hafızlardan biri hatimle terâvih namazı kıldırıyormuş. Adam bakmış ki, namazın biteceği yok! Bir ara caminin kapısından başını uzatmış, dışarıda bekleyen oğluna seslenmiş:

– Bana bak çocuk! Sen boşuna bekleme! Eşeği al, hemen köye git. İmam işi inada bindirdi. Ben sonuna kadar dayanacağım!

Dursun Gürlek

 

“İri yarı bir adam olan Keçecizâde İzzet Molla Fatih’de bir camide teravih namazı kılıyor. İmam acele acele kıldırdığı için Molla nefes nefese kalıyor. Namazın ortasında camiye, elinde fener biri geliyor. İmamın selâm verdiğini görünce “Eyvah, yetişemedik” diye hayıflanıyor.

Bunu duyan İzzet Molla:

Birader, biz içindeyken yetişemiyoruz, sen dışardan nasıl yetişeceksin, diyor.

Bugün de öyle değil mi? Teravih namazını biraz yavaş kıldıran imamlar, bir süre sonra cemaatsiz kalıyor. Malûm ya sür’at asrında yaşıyoruz. Dolayısıyla jet (!) imamlara ihtiyacımız var. Yavaşça ve ta’dil-i erkâna riayaet edilerek namaz kılmak söz konusu olunca tembel kesilen bazı Müslümanların, hızlı teravih gündeme gelince çevikleştiklerini görüyoruz.

Bir dost meclisinde Ahmet Yüter hocamız anlatmıştı: İşte böyle hızlı imamlardan biri, nasılsa bir akşam teravih yavaş yavaş kıldırmış. Namaz bittikten sonra cemaatten bir, sebebini sormuş. İmam Efendi “Bu akşam radara yakalandık” demiş. Meğer o gece camiye, bağlı bulunduğu müftü gelmiş.”

Dursun Gürlek

 

Bir Ramazan Anısı…

“Ramazan…Yoksul evlerinde bile geçim sıkıntısının belli edilmediği aydır.

İftar soframızda annemin yaptığı iki türlü reçel ile peynir, zeytin, pide. Babam, iftar topu patlayınca, iftarlıklardan bir iki lokma alır, sonra hemen cigaraya sarılır, cigarasını içtikten sonra akşam namazını kılar, sonra yeniden oturur sofraya.

Çorba gelir, sonra başka bir yemek…

Annem sahur için kalaylı bakır tas içindeki ılık suda pestil ezer, erik pestili, kaysı pestili. Pestili ezdikten sonra bir komşuya gideceğiz.

Komşudan dönünce yataklarımız hazır olsun diye, annem önceden döşekleri serer yere, yorganları da örter…

Bir eve konuk gidiyoruz, babamın bir arkadaşı. Üç odalı bir katta oturuyorlar, demek zengince insanlar…

Babamla arkadaşı teravih namazı için camiye gidiyorlar.

Konuk olduğumuz evin kocaman bir kızı var, gelinlik kız. Beni çok seviyor…

Teravih namazından geliyorlar. Biz de evimize dönüyoruz. Yollarda uyukluyorum.

Çok hoşuma giden bişey var:

Babam odamızın kapısını açar açmaz, daha annem lambayı yakmadan, kapı eşiğinden kendimi yere serili yatağa fırlatmak…

Bu oyuna bayılıyorum. Her gece konukluk dönüşü daha eşikten atlıyorum yatağın içine.

Bir gece yine dönmüştük o tanıdık evinden. Her geceki gibi, oda kapısının eşiğinden balıklama atladım, ama döşeme tahtalarının üstüne…

Neye uğradığımı şaşırdım. Annem o gece evden çıkmadan yatakları sermemiş.

Ben yerden kalkamıyorum.

Annem gülüyor, babam gülüyor, ben gülüyorum, hep gülüyoruz.

Bizim evde böylesi gülüşüldüğü çok azdır.

Bu küçücük evimizin mutluluğu.

Mutluluk, yoksul evimize pek seyrek uğrar, pek seyrek gülüşürüz.”

Aziz Nesin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?