Şehitlik ile ilgili sözler

Şehitlik ile ilgili sözler

Spread the love

 Bu zor günlerde dünyanın her yerinde vatan uğrunu seve seve canını veren, vermeye hazır asker ve polislerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Bu yazımızda şehitlik sözleri derledik. İşte ŞEHİTLİK ile ilgili sözler…

 

Şehit mi düştü asker? Cennet koktu da her yer.

 

Tüm şehitlerimize Rabbimizden Rahmet dileriz.

 

Vatan için yaşayıp öldünüz; siz toprağa değil, kalplere gömüldünüz.

 

Sahipsiz vatanın batması haktır sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.

 

Kurşun oruç bozmaz şehidim. Sen bugün ALLAH katında iftara davetlisin!

 

Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmaz.

(Muhammed, 4)

 

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğruna ölen varsa vatandır!

 

Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

 

Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyiniz. Bilâkis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız. (Bakara, 154)

 

Kim Allâh’a ve Rasûl’e itâat ederse, işte onlar, Allâh’ın kendilerine nîmet verdiği peygamberler, sıddîklar, şehitler ve sâlihlerle beraberdir. Onlar ne güzel arkadaştırlar.

(Nisâ, 69)

 

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i… Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

 

Sehit öldürüldügünde, sizden birinin pirenin isirmasindan duydugu rahatsizlik kadar rahatsizlik duyar. (Hadis-i Tirmizi, Nesai ve Darimi rivayet etmistir.)

 

Ümmetime ağır gelmeyecek olsaydı, hiçbir seriyyeden geri kalmaz, hepsine katılırdım. Allah yolunda şehit olmak, sonra diriltilip tekrar şehit olmak yine diriltilip tekrar şehit olmak isterdim. (Buhârî, Îman, 26; Müslim, İmâre, 103, 107)

 

 

Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:

– Cennete giren hiç kimse dünyaya geri dönmek istemez, yeryüzünde olan her şey orada vardır. Ancak şehid böyle değil. O, mazhar olduğu ikramlar sebebiyle yeryüzüne dönüp on kere şehit olmayı temenni eder.

Hadisin Kaynağı : Buhari, Cihad 5, 21; Müslim,İmaret 108, 109, (1877); Tirmizi, Fedailu’l-Cihad 13, (1643); Nesai, Cihad 30, 6, 32).

 

 

Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar. Onlar, Allah’tan gelen nimet ve keremin; Allah’ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesinin sevinci içindedirler. 

(Âl-i İmrân, 169-171)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın