Solak Çocuklar İçin Tavsiyeler

Solak Çocuklar İçin Tavsiyeler

En son yapılan araştırmalara gör her 100 kişiden 16’sı solak.

Solak olmak sadece sol elle yazmak demek değildir. Solaklar sol ayağını, sol gözünü ve sol kulağını daha aktif kullanmaktadır.

Sağlaklar içinde bu kural geçerlidir. Düz yolda yürürken sağlak olan sağ ayağını daha çok bastırarak yürür.

Yapılan bir deneyde üzerinde hiçbir tepe, gölet ya da ağaç olmayan düz çölde insanların dümdüz yürümesi istenmiştir. 1 saatlik yürüme sonunda solakların varılacak hedefe göre   sağa doğru, sağlakların ise varılacak hedefe göre sola doğru sapma yaptığı görülmüştür. Beynimiz çevredeki nesnelere göre durum ve konum ayarlaması yaparak düz yürümemizi sağlar. Ama cevre boş ise kişi düz yürüdüğünü sansa bile sağlak olanlar sağ bacağını yere daha çok bastırdığı için tepkisel olarak sola doğru meyleder. Solaklar içinde bu tam tersidir.

Bu ilginç bilgiden sonra solak bir çocuğumuz var ise yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususlar basitçe sıralayalım.

Sağlakların dünyası üzerine kurulu sosyal çevrede solak olmak zordur.

Tabi ki önce çocuğumuz solak mı onu anlamak lazım. Gerçi bu durumu anlamak ilk başta kolay değildir. Artı bunu anlamasak bile ister sağ isterse de solla yazsın duruma müdahale edilmemelidir. Doğuştan gelen bu özelliği değiştirmeye çalışmak çocuk için sıkıntı olacaktır.

Çocuğumuza bir şey uzattığımızda genelde hangi elini uzatıyorsa, bir şey döndürecekken hangi elini tercih ediyorsa yada diş fırçalama-saç tarama gibi etkinliklerde kullandığı el solak mı sağlak mı olduğunu az çok gösterir. Oyun oynarken tek ayak üzerinde durma etkinliğinde genelde sol ayağı tercih etmesi, bir şeyi çevirirken sola doğru çevirmesi, pantolon giyerken sol ayağı üzerinde durup önce sağ ayağını pantolona sokması gibi hususlarda fikir verebilir.

 

Öncelikle solak bireye asla sağla yazması için zorlama yapılmamalıdır.

Okula gittiğinde öğretmeni ile konuşarak sıranın yada arkadaşının sol tarafına oturması sağlanmalıdır.

İlk okulun ilk 2 ayında yapılan etkinliklerde yazmaya alışma çalışmaları yapılır. Bu esnada sola yada sağa oturmak sorun teşkil etmez. Bu 2 aylık parmak kası geliştirmek için yapılan oyun hamuru- fasulye ve çubuk dizme alıştırmalarında öğretmen çocuğun solak olduğunu fark edecektir. Yazmaya ilk geçiş yapıldığında bu durum öğretmenin gözünden kaçmış ise uygun bir dille öğretmene hatırlatılmalıdır.

Ayrıca öğrencinin oturduğu yer sol gözünün tahtaya iyi göreceği bir yerde olmalıdır.

Solak öğrencilerin yazılarında çarpıklık olabilir. Direkt çirkin yazıyorsun diye kızılmamalıdır. Çünkü Latin alfabesinde yazılar soldan sağa yazılmaktadır. Solak öğrenci sol eliyle yazarken yazdığı kelimeler sol elinin altında kalmaktadır. Ve dolayısıyla yazının öncesini görememekte ancak kelime bitince elini kaldırıp sık sık bakması gerekir. Sağlaklar sağa doğru eğilmiş sağ elleriyle yazdıkları için kelimeyi ve öncesini görebilmekte ve daha intizamlı yazmaktadırlar.

Solak öğrencilere defter kullanımları gösterilmeli ve defter belli bir açıyla eğik tutarak yazması gösterilmelidir.

— İlk okuma aşamasında hangi el olursa olsun tüm çocuklara kalem dağ gibi ağır gelir. O yüzden öğretmenlerin daha az çalışma ve ödevle öğrenciyi alıştırması gerekir. Çok yazı yazmak öğrenciyi yorar ve bıktırır. Solak öğrencilerin normal duruma ek olarak kullandığı kalemler onların eline uygun olmadığı için daha çok yorulmalarına sebep olur. Solak kalemi ve solak makası alınarak bu durum daha kolay hale getirilmelidir. Şimdilerde ise solak futbolcular için solak topu yapılmaktadır. Yapılan deneme vuruşlarında daha isabetli vuruşlar yaptıkları görülmüştür.

Çocuklarımıza ayakkabı bağlamayı öğretirken solak öğrencilerin yanına çömelip göstermek yerine karşısına geçip siz kendi ayakkabınızı bağlarsanız çocuğunuz size baktığında ayna etkisiyle sol elinizi görecek ve örnek alıp daha rahat bağlayacaktır.

Bilgisayar kullanmak da solaklar için zordur. Fare imleci kalem ucu gibi sola dönüktür. Ama solaklar fareyi sol eline alınca imleç yine sola dönük olduğundan bilgisayarı yavaş kullanmaktadır. Bu yüzden sol ele uygun fare alınmalı ve ayarlardan sol el ayarı yapılmalıdır. Denetim masası-Fare kısmından birincil ve ikincil düğmeleri değiştir ayarı yaptığımızda tuşların yeri değişecektir.

Özetle çocuğumuzun solak olmasını önemseyip gerekli desteği verirsek okul hayatı başta olmak üzere iş hayatında da başarıları artar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?