Gitar Eğitimi

Gitar Eğitimi

Spread the love

Gitar Eğitimi

Gitara ilk Adım

Önceki yazımızda gitara başlarken dikkat edeceğimiz önemli noktalardan bahsetmiştik. Bir gitar edindiğinizi düşünürsek şimdi de nereden başlayacağımızı konuşmalıyız. Öncelikle kendi kendine öğrenmek isteyenler bu konuda internetin büyük faydasını görecektir. Müzik mağazalarında satılan gitar eğitimi kitapları da fazlasıyla işinizi görecektir. Önemli olan ilk adımı atmak ve yola çıkmaktır.

 

 

Yukarıdaki resimde ayrıntılı olarak gitarın kısımları ve adlarını görüyorsunuz. Gitarınızı önünüze alarak bu kısımları 5 dk. İncelerseniz gitara olan yabancılığınız biraz daha azalacaktır.

 

Gitarda Oturuş Pozisyonu

Gitar çalarken oturduğunuz sandalyenin ucuna oturmanızı tavsiye ederim.Böylelikle diziniz yüksekte kalacak ve gitarı kavramanız daha kolay olacaktır. Yüksek sandalyede oturursanız diziniz daha alçakta kalacak ve gitarı kavramanız zorlaşacaktır. Bu da ellerinizi daha rahat kullanmanızı engelleyecektir. Bunlar önemsiz görülen ama aslında gitarda ilerlemenizi kolaylaştıracak olan ayrıntılardır. Genelde bu ayrıntılarla pek takılmak istemeyiz biran önce çalmak isteriz.Bu konuya biraz daha sabırlı yaklaşmak sağlıklı öğrenmenin en başında gelir unutmayalım.

 

 

Gitar’da Ellerin pozisyonu

Gitarın oval boşluğunu sağlaklar için sağ dizine, solaklar için sol dizine koyması gerekir. Sağ dizimize koyduktan sonra sağ kolumuzla gitarın gövdesini kavrayıp gitarın gövdesindeki ses boşluğunun üzerine denk gelen telleri tutacak şekilde bulundurmalıyız.

 

Sol elimiz ise gitarın klavyesinden sorumludur. Sağ elimizde 5 parmağımızı teller üzerinde aktif kullanırız. Sol elimizde 4 parmağımızı klavyedeki teller üzerinde kullanırken baş parmağımızı klavyenin arkasında destek amaçlı kullanırız.

 

              

 

Bizim başlangıçta öğreneceğimiz akorların hepsi ilk üç perdede bulunduğu için şimdilik ilk üç perdeyi kullanacağız. Akor öğrenmeden önce parmak egzersizi yapmanız gerekmektedir. Parmak egzersizi gitarı en iyi çalanlar da dahil olmak üzere herkesin günlük yapması gereken alıştırmalardır. İdmansız bir futbolcunun sahada gösterdiği performans gibi gitar çalmak istemiyorsak bu çalışmaları düzenli olarak gitar çalmaya başlamadan önce mutlaka yapmalıyız.

 

Gitar İçin Parmak Egzersizleri

Sol elimizin parmaklarını ilk dört perdeye denk gelecek şekilde resimdeki gibi yerleştiriyoruz.

 

 

Burada dikkat etmemiz gereken husus parmakların perdenin alt çubuğuna yakın olması hususudur. Parmağımız perdenin alt kısmındaki çubuğa ne kadar yakın olursa alacağımız ses o kadar temiz olur. Eğer perdeyi oluşturan çubukların üzerine basarsak gıcırtılı sesler alırız. Bu pozisyonu düzenli olarak parmakları klavyede belirli sürelerde tellere basılı tutarak parmak kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Sonraki yazımızda devam edeceğiz. İyi çalışmalar…

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?