Söz Söyleme Sanatı

Söz Söyleme Sanatı

Spread the love

Söz Söyleme Sanatı…Seveni,­­­ sevgiliye, aşığı, maşukuna delicesine bağlatan veya eşleri, insanları, devletleri büyük bir nefretle birbirinden kopartan, savaş patlatan sözdeki güç değil midir?

Bazen ağzımızdan çıkan birkaç söz yıllardır emek verdiğimiz dostlukları   bir anda bitirmiyor mu? Hani derler ya;

Söz var insanı mahcup eder,

Söz var insanı mahbup eder.

Söz var keser başı,  söz var kestirir savaşı.

Söz söylemek de bir sanattır. Yapıcı olabilmek ve tüm olumsuzlukları daha az zayiatla atlatabilmek için çevremizdekiler ile iletişimi sözlerin en güzeli ile kurmalıyız.

Hayatımızın daha konforlu , çevremizin de bizden daha hoşnut olduğu bir yaşama kavuşmak istiyorsak  güzel söz söyleme sanatına talip olmalıyız.

Çevremizde çokça şahit olduğumuz pek çok kavga, kendini doğru olarak ifade edememekten çıkıyor.

Kalpler, yine aynı şekilde kırılıyor.  Söz söyleme sanatını iyi kullanamadığımız zaman sevgimizi, duygularımızı karşımızdakine yansıtamıyoruz. Sevgimizi anlatmak yerine karşımızdakini  farkında olmadan hırpalıyoruz . Eleştirilerimizi ölçüsüz yapmak sureti ile karşımızdakini rencide edip kalbini kırdığımız çok oluyor.

Türkçe’miz öylesine zengin ve güzel bir dil ki gerçekten yerinde kullanabilirsek  hiç kırmadan dökmeden tüm fikirlerimizi ve duygularımızı karşımızdakine rahatlıkla söyleyebiliriz.

Söz söyleme sanatının ne kadar önemli olduğunu aşağıdaki hikayecik  çok güzel anlatıyor.

“Kralın biri bir rüya gördüğünü hatırlamış. Hemen askerlerine emir vermiş. Ülkenin en iyi rüya yorumlayanını bulup getirin,  demiş. En iyi rüya yorumcusunu bulup getirmişler. Kral gördüğü rüyayı anlatmış. Yorumcu ise şu şekilde yorumlamış;

–Kralım etrafınızda kim varsa hepsi ölecek ve siz bu âlemde yalnız kalacaksınız.

Kral çok sinirlenmiş ve sinirli bir şekilde bağırarak:

– Dışarı atın bu adamı dışarı. Başka bir rüya yorumlayan bulun, demiş.

Ülkenin her yerini aramışlar ve başka bir rüya yorumcusunu sonunda bulmuşlar. Kral gördüğü rüyasını tekrar anlatmış. Yen rüya yorumcusu rüyayı şu şekilde şöyle yorumlamış;

Siz etrafınızdaki tüm insanlardan daha uzun bir hayata sahip olacaksınız.

Bu yorum kralın çok hoşuna gitmiş ve yorumcunun bir kese altınla ödüllendirilmesini emretmiş.

Önemli olan ne söylediğin değil nasıl söylediğindir. Söz söyleme sanatı burada devreye giriyor. Söylediğimiz sözlerin, içtiğimiz sudan başlayarak etrafımızdaki tüm varlıkları etkilediğini düşünürsek”  kendi mutluluğumuz ve çevremizdekilerin mutluluğu için israfı kelam etmeden, insana nasip edilen söz söyleme nimetini, inci tanesi gibi kıymetini bilip, saçıp savurmadan ,yeri ve zamanı geldiğinde, her daim hitam ül misk mahiyetinde kullanmalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?